Türkçü Turancı Turania.Net & Com Turan Ulusları Turan Forumu - Turanian Nations' Turan Forum

Go Back   Türkçü Turancı Turania.Net & Com Turan Ulusları Turan Forumu - Turanian Nations' Turan Forum > Turania.Net & Com > Türkiye > Esenleme, Kurallar, Duyurular, Eleştiriler, Öneriler > Forum Kuralları ve Duyuruları

Forum Kuralları ve Duyuruları ''Olmazsa olmazlarımıza'' ve yönetimin ve üyelerin yapacakları her türden duyurulara dair...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Alt 5. March 2011, 13:09
Turania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici / Teknik Sorumlu
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Bulunduğu yer: Büyük Turan Birliği
İletiler: 3.683
Turania - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Zamana karşı


KazdağI Tahtacı Türkmenleri belgeseli
Çağlar ötesinden bugüne taşınan bir laboratuvara girmek ister misiniz? O halde usta yönetmen Servet Somuncuoğlu ve ekibinin çektiği belgeseli kaçırmayın.
Kazdağı’nın kuzey eteğindeki 29 Türkmen köyünden sadece biri Koşuburnu Köyü... Çağlar ötesinden bugüne gelen gerçek üstü bir masalı yansıtıyor. İşte bu köyde Türkmenlerin geleneklerini, inançlarını, köklerini göreceksiniz. Türklerin yüzyıllar öncesine ait geleneklerinin, Fatih Sultan Mehmet’in askerlerinin torunları tarafından nasıl yaşatıldığını öğreneceksiniz bu belgeselde. Yapımcı yönetmen Servet Somuncuoğlu ve ekibinin titizlikle hazırladığı “Zamana Karşı” belgeselini izlerken Türk kültürünün binlerce yıllık laboratuvarına gireceksiniz.

TRT Belgesel’de
10-17 ve 24 Mart tarihlerinde saat 21.00’da TRT Turizm ve Belgesel Kanalı’nı açıp koltuğunuza uzanın ve Orta Asya’nın derinliklerinden günümüze taşınan o muhteşem kültürü içinize sindire sindire izleyin. Zamana Karşı’nın yapımcısı Servet Somuncuoğlu, belgesel için Koşuburnu Köyü’nü seçmelerinin nedenini şöyle anlatıyor: “Otantik özellikler bu köyde çok daha yoğun olarak yaşanıyor. Kazdağı Türkmenlerinin bir çok ortak noktası var. Hepsinin buluştuğu yer, Kazdağı’nın zirvesinde yer alan “Sarıkız Türbesi. Sarıkızın dışında çalışmamızın bir kısmını oluşturan Düden ve Düzeğrek mezarlıkları da onların ortak değerleri arasında yer alıyor.” Üç bölüm halinde hazırlanan “Zamana Karşı” belgeseli için gayret ve emeklerini esirgemeyenlere de teşekkür eden Somuncuoğlu, kendilerine yüreklerini ve sofralarını açan Çanakkale Bayramiç Koşuburnu köy halkını da sevgi ile anıyor.
Binlerce yıllık geleneği nasıl yaşatıyorlar?
Onlar çok uzak zamanların günümüze kadar gelmiş yolcuları.
Binlerce yıllık kültür ve geleneği günümüze taşıdılar. Kazdağı
Koşuburnu Köyü Tahtacı Türkmenleri zamana meydan
okuyarak tarihi duruşlarını nasıl yaşattılar? İşte bu sorunun
cevabı “Zamana Karşı” belgeselinde.
Prof. Dr. Musa Taşdelen
Canlı tarih: Koşuburnu Türkmenleri
Koşuburnu Tahtacı Türkmenleri, içe kapalı yapılarıyla ilk İslamlaşma döneminin uzantısı sayabileceğimiz birtakım adet ve ritüelleri bugüne kadar değişmeksizin koruyagelmişler.
Servet Somuncuoğlu
Çağlar ötesinden günümüze
Onlar, Orta Asya’nın derinliklerinden getirdikleri kültürü bugüne kadar saklamış, yaşatmış ve yaşamışlardı. 6, 7, 8 Mayıs’ta yaz başı bayramını, Kasım sekizinde ise yılbaşını kutluyorlardı.
Prof. Dr. Ahmet Taşağıl
Çağlar boyu 3 kıtada yaşayan kültür
Bugün burada Altay dağlarında, Tuva, Hakasya’da, Türklerin en eski yurtlarında gördüğümüz bir kültürel anıtın örneğine rastlıyoruz. Burası Türkiye’nin en batısında, Ege denizinin kıyısında bir yerde bulunuyor.
Doç. Dr. Muharrem Kaya
Yaşam ile ölüm arasında hıdırellez
Hıdırellez burada hayati öneme sahip. Bereketin arttırılması çok önemli. Hem hayvanların artması anlamında hem de topraktan elde edilen ürünler anlamında. Peki bu yapı, hıdırellezin törensel yapısı, nasıl karşımıza çıktı?
__________________
Delinse yer; çökse gök; yansa, kül olsa dört yan
Yüce dileğe doğru yine yürürüz yayan.
Yıldırımdan, tipiden, kasırgadan yılmayan;
Ölümlerle eğlenen tunç yürekli Türkleriz!...


Bu Türkü hala göklerde çınlıyor.
Kürşad ve kırk arkadaşı, aylı kızıl bayrağı bekliyerek hala ufukları gözlüyor...


"Nihâl Atsız, büyük bilgin ve tarihçi olarak takdir zımmında ne aldı?Nobel mükafatı mı? Şeref doktora payesi mi? Veya fahri üniversite profesörlüğü mü veya bununla ilgili ödemeler mi? Hayır! Kendisine hapishanenin loş hücresi layık görüldü!"

Profesör İmre von Tahnt (Macar Kraliyet Askeri Akademisi Sabık Ord. Profesörü)"Niye kaçıyoruz? Çok diye niye korkuyoruz? Azız diye niye kendimizi hor görelim? 'Hücum edelim' dedim. Hücum ettik...Savaştık. Bizdeni iki ucu,
yarısı kadar fazla idi. Tanrı lûtfettiği için, çok diye korkmadık, savaştık. Tarduş şadına kadar kovalayıp dağıttık."
(Bilge Tonyukuk - 2. Taş, Batı Yüzü - 3-4-5-6)
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Alt 5. March 2011, 16:09
Tibaren
Guest
 
İletiler: n/a
Standart

Zamana Karşı

Koşuburnu Köyü, gerçek ve tartışılmaz bir şekilde Türk kültürünün binlerce yıllık laboratuarı olma özelliğini hâlâ koruyordu…

Servet Somuncuoğlu*

Söylencelerin dağı Kazdağı’nın kuzey eteklerindeki Koşuburnu köyünde çağlar ötesinden bugüne kadar saklanmış gerçeküstü bir masaldı yaşıyoruz. Sanki Salur Kazan ayağa kalkmış, otağını kurarak toy eylemiş ve Dede Korkut, elinde kopuzu ile gelmiş boy boylamış ve soy soylamıştı. Önce köy mezarlığında, ardından Düzdede’de. Yaşadıklarımız onların her yıl yaşadıklarıydı ama biz ilk kez görüyor ve görüntülüyorduk. Daha öncesinde dışarıdan biri pek görmemişti bu törenleri. Onlar, Orta Asya’nın derinliklerinden getirdikleri kültürü bugüne kadar saklamış, yaşatmış ve yaşamışlardı. 6, 7, 8 Mayıs’ta yaz başı bayramını, Kasım sekizinde ise yılbaşını kutluyorlardı. Erkek çocuklar için "ad verme" gibi "saç kırkım töreni" yapıyorlar, ad ve şan verir gibi malını, mülkünü ayırt edip sahip olduğu varlığı and içerek çocuğa verdiklerini söylüyorlardı. Burası, Koşuburnu Köyü, gerçek ve tartışılmaz bir şekilde Türk kültürünün binlerce yıllık laboratuarı olma özelliğini hala koruyordu…

Yaklaşık iki yıl süren bir temaslar zinciri sonucu kabul gördük ve Zamana Karşı’nın çekilmesi fikrini benimsemişlerdi.

Bu hiç kimse ya da hiçbir kurum için değil, doğrudan Türk kültürü için büyük bir kazançtı. Onlar yüzlerce yıldır sakladıkları törenlerini bize açmışlardı. Çalışmamız süresince özenli olduk ve ekrana çıkacak iş içinde aynı özeni koruyacağımız sözünü verdik. Üç bölüm halinde ekranda görecekleriniz yalın gerçeklik içinde yaşananlardan ibarettir. Bizim çok fazla bir yorumumuz yok. Sadece gördüklerimizi aktarmaya, anlatmaya çalıştık.

Çanakkale, Bayramiç, Ayvacık ve Balıkesir Edremit ilçesine bağlı yirmi dokuz Türkmen Köyü’nde aynı kültür küçük farklılıklarla yaşanıyor. Bizim Bayramiç’in Koşuburnu Köyü’nü seçmemizin sebebi, otantik özelliklerin orada çok daha yoğun olarak yaşanıyor olmasıydı. Kazdağı Türkmenlerinin birçok ortak noktası var. Hepsinin buluştuğu yer, Kazdağı’nın zirvesinde yer alan "Sarıkız Türbesi". Sarıkız’ın dışında bizim çalışmamızın bir kısmını oluşturan Düden ve Düzeğrek mezarlıkları da onların ortak değerleri arasında yer alıyor. Bu mezarlıklarda ise, çok yakın zamanlara kadar mezar taşlarında sadece damgalar var. Düzeğrek mezarlığındaki balbal ise, hepimizi şaşırttı. Koşuburnu Köyü’nün eski mezarlığı olan "Türkmen Mezarlığı" ve köyün yeni mezarlığında da damgalı mezar taşları mevcut. Bu mezarlıklar ve damgalar ele aldığımız konuya ayrı bir derinlik ve dahirili bir boyut daha ekledi.

Bir belgeselin ortaya çıkmasında hazırlık çalışmalarının doğru ve eksiksiz olarak yapılmasının önemi tartışılmaz. İşte bu aşamada Kaptan Mustafa Can, Cevdet Erdem ve Hakkı Kurtuluş 2008 yılı Nisan ayında başlayan ve iki yıl süren hazırlık çalışmalarına sürekli destek oldular.

İki yıla yayılan saha araştırmaları ve ön hazırlıktan sonra 01 – 13 Mayıs 2010 tarihinde çekim çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Koordinasyonu prodüktör arkadaşımız Sinan Yaka sağladı. Görüntü Yönetmenimiz Ahmet Veysel Baban ve Kameraman Kamber Koytaviloğlu gün doğumundan gün batımına kadar süren çekimlerde olağanüstü özveri ile çalıştılar. Montaj sürecinde Şerife Erdoğan ve Kartal Uzun sabırla uğraştılar.

Projemizin uygulama aşamasında, TRT Turizm ve Belgesel Kanalı Koordinatörü Hüdai Yılmazkan, TRT İstanbul Müdürü Şakir Özbek, Yapım Koordinatör Yard. İlhan Süzer, Yapım Koordinatörlüğü Müdür V. Ümmihan Çetin, Prodüksiyon Kaynakları Müdür V. Saim Tuygan desteklerini esirgemediler.

Saha çalışmasında bizimle birlikte olan Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Prof. Dr. Musa Taşdelen, Doç. Dr. Muharrem Kaya, Dr. Mustafa Aksoy, Öğr. Gör. Hasan Çakıcı akademik katkıda bulundular, değerlendirme aşamasında Yakup Yesari Gökçe bilgisini ve emeğini esirgemedi.

Çanakkale Bayramiç Koşuburnu Köyü halkı günlerce bizi konuk etti, her şeyin iyi olması için ellerinden geleni esirgemediler, bize yüreklerini ve sofralarını açtılar. Türk kültürünün kaybolmak üzere olan binyıllar öncesine ait kültür kodlarını ve güzelliklerini hepimize yaşattılar.

"Zamana Karşı" belgeseli, bütün bu gayret ve emeklerle ortaya çıktı. Gayret ve emeklerini esirgemeyen, katkıda bulunanların hepsine yürekten teşekkür ediyorum.

Saygılarımla…

* "Zamana Karşı-Kazdağı Koşuburnu Türkmenleri" belgeselinin Yapımcı-Yönetmeni. Belgesel üç bölüm olup 10, 17, 24 Mart 2011’de TRT Belgesel kanalında saat 21.00’de isleyebilirsiniz.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBSEO 3.0.1 Cebe Noyan
Turania.Net & Com