Türkçü Turancı Turania.Net & Com Turan Ulusları Turan Forumu - Turanian Nations' Turan Forum

Go Back   Türkçü Turancı Turania.Net & Com Turan Ulusları Turan Forumu - Turanian Nations' Turan Forum > Turania.Net & Com > Türkiye > Filoloji, Tarih, Coğrafya, Kültür, Sanat, Demografi, Ekoloji > Köşe Yazıları

Köşe Yazıları Süreli yayınlarda kaleme alınan/alınmış makalelerin paylaşımına dair...

Yeni Konu aç  Cevapla
 
Seçenekler Stil
  #1 (permalink)  
Alt 26. May 2010, 13:23
Konuk
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
İletiler: 508
Standart Lider olmak ve liderde olması gereken 10 özellik!

Millete efendilik yoktur, O’na hizmet vardır. Bu Millete hizmet eden O’nun efendisi olur.”Mustafa Kemal ATATÜRK


Milletlerin tarih sahnesinde var oluş mücadelelerine, Liderler yön vermiştir. Lider çıkaramayan toplumlar ise varlıklarını yabancı kültürlerin altında sömürülerek sürdürmeye çalışmış veya yok olmuşlardır.
Lider insan; kargaşa, bunalım, huzursuzluk veya umutsuzluğun olduğu dönemlerde ortaya çıkar.
Lider, imkansızlıklar içinden imkan yaratılmasına vesile olan insandır.
Kriz dönemlerinde mevcut statüyü veya yapıyı korumak değil, yeni çözümlere ihtiyaç vardır.
Yöneticilik, Liderlik değildir. Yönetici, belirli kurallar içinde uygulanması gereken çalışmaları düzenler ve yönetir. Yöneticiyi de yöneten vardır. Şartları uygun olan her insan, eğitimle yönetici olabilir. Ancak eğitim ve öğretimle “Lider” olunmaz. Liderlik, Tanrı vergisidir. Liderlik vasıflarına sahip olan bir insan eğitimle kendini geliştirir, güçlenir ve cazibesi artar.

Liderin 10 önemli özelliği vardır.1- İnisiyatif kullanıp örnek olan insandır : İnsanların yapmaya cesaret edemediği veya düşünemediği veya bir teklif sunamadığı anlarda, sorunların çözümüne ait çıkış yolu gösteren ve icraatına başlayarak önderlik yapan örnek insandır.
(19 Mayıs 1919 Atatürk’ün Samsun’a çıkışı)

2- İnsanların duygusal zekasına hitap eder : İnsanları belirlenen hedefe yönlendirmek için his dünyasına hitap ederler. Yaşanan acı gerçeklerden kurtulmanın, insanların kendi elinde olduğunu belirterek moral ve özgüven verir. Küllenmiş hayat enerjisinin aktif hale getirilmesini sağlar.
Zafer, zafer benimdir diyebilenindir. Başarı, başarılı olacağım diye başlayanın ve başarılı olanındır.” ATATÜRK

3- Lider “BİZ” der: Hedefe yönlendirilen veya yönlendirilecek insanların önemli olduğunu hissettirmek ve ekip çalışması ile başarılı olunacağını bildiği için sürekli “Biz” diye hitap eder.
Bu Milleti Ben değil, içimizdeki ruh damarımızdaki kan kurtarmıştır.” ATATÜRK

4- Hedefi tespit eder ve yollarını gösterir:Toplumun içinde bulunduğu ortamdan, kurtuluş reçetesini açıklar. Yolunu gösterir. Bu reçetenin tek çözüm olduğunu ifade ve ikna eder.
Biz hayat ve istiklal isteyen bir Milletiz. Ve yalnız bunun için hayatımızı feda ederiz.” ATATÜRK

5- Lider takip edilen İnsandır: Toplum gösterilen hedefe, her türlü engeli ve engellemeleri aşarak rehberi ile birlikte yürür.
Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği Gaye ye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.” ATATÜRK

6- Sorumluluğunun bilincinde olup, iyi bir dinleyici ve gözlemcidir: Yapılan mücadele ve çalışmalarda kendisine inanan insanları aldatmaz. Yalan söylemez. Milli ve Manevi Değerlere saygılıdır. Toplumun teklif ve şikayetlerini dinler ve çözümler üretir.
Mesuliyet yükü her şeyden, ölümden de ağırdır.” ATATÜRK

7- Güvenilir ve Fedakardır: İnsanlar Liderin sözlerine ve icraatlarına, inanır ve güvenir. Lider kendisine inananları bir menfaat ve zorluk karşısında yarı yolda bırakmaz. Satmaz. Toplumuna heyecan vermek ve hedefe koşturmak için gerekirse kendini feda eder.
Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.” ATATÜRK

8- Yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip eder. Tedbir alır: Çevresindeki sosyal, siyasi ve iktisadi gelişmeleri takip eder. Toplumun menfaatına olanları alır, kullanır. Toplumun zararına olan bir gelişmeye karşıda tedbir olacak projeler geliştirir.
Lüzumuna kani olduğumuz bir işi derhal yapmalıyız.” ATATÜRK

9- İletişimi etkinleştirir, işbirliğini sağlar: Dava’ya inanmış insanların varlığından haberdardır. Birlik ruhunun canlı tutulması için, mensuplar arasında iletişimin yaygın ve etkin olmasına önem verir. İşbirliğinin yapılmasına zemin hazırlar, yönlendirir. Herhangi bir başarısızlıkta dağılmayı önler, moral verir. Kazanılan başarılarda da “Yeter” demez.
Başarılarda gururu yenmek, felaketlerde ümitsizliğe karşı gelmek lazımdır.” ATATÜRK

10- Her zaman “Adil” dir: İnsanların hak ve hürriyetlerine önem verir. Tedbirler alır. Uygular. Uygulattırır.
Hürriyet ve İstiklal benim karakterimdir.” ATATÜRKKüresel Güçlerin ve yerli işbirlikçilerin; Devletimizin bağımsızlığını, Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü ve Milletimizin birliğini bozmak için giriştikleri planları yıkabilmenin tek çözümü, Atatürk’ün Fikirleri ışığında Milli Birliği sağlamaktır. Biz doğrudan doğruya Milletseveriz ve TürkMilliyetçisiyiz diyerek duruşunu gösteren Atatürk, Yöneticilere şu tavsiyede bulunmuştur:
“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel Türkiye’nin istikbaline, kendi benliğine, milli an’anelerinedüşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.”

Yılmaz KARAHAN
www.yenidenergenekon.com
Alıntı ile Cevapla
  #2 (permalink)  
Alt 26. May 2010, 17:06
KANIKEY
Guest
 
İletiler: n/a
Standart

Çoğu zaman bağlı bulunduğumuz cemiyet ve topluluklarda ön planda olmayı hepimiz isteriz, gerek lider, gerekse söz sahibi niteliğinde olmak bilindiği gibi toplumsal güdülerin en başında gelir. Bu konuda bazı kaynaklardan yararlanarak, liderliğin özellikleri ve çeşitleri hakkında bilgi vereceğim.. Bu konuda sizler de kendinizdeki lideri açığa çıkarabilirsiniz, belli mi olur benim dörtlükler de ki sorumun cevabını da burdan almış olurum.

Acun bizi unuttu tanınmıyor soyumuz
Garp sevdalası oldu budunumuz , boyumuz
Ataların diyarı moskofun uşakları..
Türklüğünü bilmiyor, kanı Türk soyluları..
KANIKEY DİR adım bu, geçecek mi bu günler?
Çıkar mı sanal acundan
Başbuğlar, ATATÜRK' lerLiderlik kaynağına göre ikiye ayrılır; kişisel liderlik modeli ve ortamsal liderlik modeli olarak. Kişisel liderlik modeline göre, liderlik kendi kişiliğinden gelmektedir. Bu nitleliklerin bir kısmı doğuştandır. Bir kısmı da sonradan kazanılmış olabilir fakat kesin olarak, kişisel liderlik modelinde, lider olan bir bireyin belli nitelikleri öteki insanlardan farklıdır. Öteki insanları etkileme özelligi de farklıdır. Bu kişiler ister grup içinde olsunlar, ister olmasınlar, hep lider kişilerdir. Çünkü özellikleri çevrelerinden değil, kendilerinden gelir.

Oratmasal liderlik modeli; kişisel liderlik modelinin karşıtıdır. Bu yaklaşıma göre, lideri yaratan ortaya çıkaran koşullar, ortamın koşullarıdır. Bir grubun lidere gereksinim duyması, bir kişinin iletişim ve etkileşim kanalları bakımından liderin bulunması gereken yerde olması, yani bütün kanalların merkezinde yer alması, bu anlayışa göre, lideri yaratan özelliklerdir. Yani bu anlayışa göre, bireyin kişilik nitelikleri önemli değildir.LİDER KİMDİR?

1-Lider grup kurallarına uymalıdır, böylece daha etkili olur.
2-Lider, liderliğinin sorumluluklarını yerine getirmelidir.
3-Lider, emir verirken,kurulmuş olan iletişim kurallarını kullanmalıdır,böylece daha etkili olur.
4-Lider, boyun eğilmeyecek emirler vermemelidir, yoksa liderliği sarsılır.
5-Lider, toplumsan ilişkilerinde de, izleyicilerine liderlik etmelidir, böylece liderliği pekişir.
6-Lider, genel olarak bir üyeyi öteki üyelerin yanında suçlamamalıdır, ya da övmemelidir. çünkü, bu yolla grubun iç dengesi bozulabilir.
7-Lider, bütün durumu dikkate almalıdır, grubun bütünlüğü ve uzlaşmaya dayalı dengesi ancak böyle sağlanır.
8-Lider, disiplin sağlamak için,disiplini bozanlara ceza vermekten çok, kendini disipline edebileceği ortamı yaratmalıdır. Ödül ve ceza olarak, grup kurallarına uygun davranışlarda bulunmalıdır.
9-Lider, dinlemesini bilmelidir, yalnızca dinleyerek bile bazı sorunların çözüleceğini unutmamalıdır.
10-Lider, kendisini tanımalıdır, her konuda zaaflarını ve eylemler sonuncunda ki davranışlarının sonuçlarını bilecek kadar.

Konu KANIKEY tarafından (26. May 2010 Saat 17:10 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
  #3 (permalink)  
Alt 26. May 2010, 17:50
Turania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yönetici / Teknik Sorumlu
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Bulunduğu yer: Büyük Turan Birliği
İletiler: 3.683
Turania - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart

Fikirleri, düşünceleri, dehası ile gerçek bir lider.

__________________
Delinse yer; çökse gök; yansa, kül olsa dört yan
Yüce dileğe doğru yine yürürüz yayan.
Yıldırımdan, tipiden, kasırgadan yılmayan;
Ölümlerle eğlenen tunç yürekli Türkleriz!...


Bu Türkü hala göklerde çınlıyor.
Kürşad ve kırk arkadaşı, aylı kızıl bayrağı bekliyerek hala ufukları gözlüyor...


"Nihâl Atsız, büyük bilgin ve tarihçi olarak takdir zımmında ne aldı?Nobel mükafatı mı? Şeref doktora payesi mi? Veya fahri üniversite profesörlüğü mü veya bununla ilgili ödemeler mi? Hayır! Kendisine hapishanenin loş hücresi layık görüldü!"

Profesör İmre von Tahnt (Macar Kraliyet Askeri Akademisi Sabık Ord. Profesörü)"Niye kaçıyoruz? Çok diye niye korkuyoruz? Azız diye niye kendimizi hor görelim? 'Hücum edelim' dedim. Hücum ettik...Savaştık. Bizdeni iki ucu,
yarısı kadar fazla idi. Tanrı lûtfettiği için, çok diye korkmadık, savaştık. Tarduş şadına kadar kovalayıp dağıttık."
(Bilge Tonyukuk - 2. Taş, Batı Yüzü - 3-4-5-6)
Alıntı ile Cevapla
  #4 (permalink)  
Alt 26. May 2010, 18:35
Konuk
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
İletiler: 508
Standart

Alıntı:
KANIKEY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Liderlik kaynağına göre ikiye ayrılır; kişisel liderlik modeli ve ortamsal liderlik modeli olarak. Kişisel liderlik modeline göre, liderlik kendi kişiliğinden gelmektedir. Bu nitleliklerin bir kısmı doğuştandır. Bir kısmı da sonradan kazanılmış olabilir fakat kesin olarak, kişisel liderlik modelinde, lider olan bir bireyin belli nitelikleri öteki insanlardan farklıdır. Öteki insanları etkileme özelligi de farklıdır. Bu kişiler ister grup içinde olsunlar, ister olmasınlar, hep lider kişilerdir. Çünkü özellikleri çevrelerinden değil, kendilerinden gelir.Oratmasal liderlik modeli; kişisel liderlik modelinin karşıtıdır. Bu yaklaşıma göre, lideri yaratan ortaya çıkaran koşullar, ortamın koşullarıdır. Bir grubun lidere gereksinim duyması, bir kişinin iletişim ve etkileşim kanalları bakımından liderin bulunması gereken yerde olması, yani bütün kanalların merkezinde yer alması, bu anlayışa göre, lideri yaratan özelliklerdir. Yani bu anlayışa göre, bireyin kişilik nitelikleri önemli değildir.LİDER KİMDİR?

1-Lider grup kurallarına uymalıdır, böylece daha etkili olur.
2-Lider, liderliğinin sorumluluklarını yerine getirmelidir.
3-Lider, emir verirken,kurulmuş olan iletişim kurallarını kullanmalıdır,böylece daha etkili olur.
4-Lider, boyun eğilmeyecek emirler vermemelidir, yoksa liderliği sarsılır.
5-Lider, toplumsan ilişkilerinde de, izleyicilerine liderlik etmelidir, böylece liderliği pekişir.
6-Lider, genel olarak bir üyeyi öteki üyelerin yanında suçlamamalıdır, ya da övmemelidir. çünkü, bu yolla grubun iç dengesi bozulabilir.
7-Lider, bütün durumu dikkate almalıdır, grubun bütünlüğü ve uzlaşmaya dayalı dengesi ancak böyle sağlanır.
8-Lider, disiplin sağlamak için,disiplini bozanlara ceza vermekten çok, kendini disipline edebileceği ortamı yaratmalıdır. Ödül ve ceza olarak, grup kurallarına uygun davranışlarda bulunmalıdır.
9-Lider, dinlemesini bilmelidir, yalnızca dinleyerek bile bazı sorunların çözüleceğini unutmamalıdır.
10-Lider, kendisini tanımalıdır, her konuda zaaflarını ve eylemler sonuncunda ki davranışlarının sonuçlarını bilecek kadar.

Liderlik ve tanımı üzerine yüzlerce psikoloji/sosyoloji kaynaklı tanım ve şart bulabilmekteyiz; Hatta bende sözlerime başlarken bir kaç tanım paylaşayım ki bunlar gibi pek çok tesbiti karşı karşıya getirdiğinizde kaynağına göre yapılmış çok sayıda sınıflandırma olduğunu görebilelim:

Durumsallık Yaklaşımı
Belli bir durumun yada grubun gereksinimlerini veya örgütsel amaçları en iyi karşılayabilen, yerine getirebilen liderdir. Buna kısaca liderliği açıklama durumsallık yaklaşımı denir. Durumun gerektirdikleri liderin davranışlarını belirler demek, liderlik örgütsel bir niteliktir demeye varır.

Özellik Yaklaşımı
Bazıları kişisel özellikleri nedeniyle liderdirler. Bu konuda ileri sürülen kişisel özellikler kültürlere göre farklılık gösterir. Uyumluluk ve etkililik gibi.

Etkileşimci Yaklaşım
Durumun gerektirdikleri veya grubun gereksinimleri örgütsel amaçları gerçekleştirme gerekleri ile kişisel nitelik arasında bir etkileşim vardır.

Demokratik Lider
Kuvvet kullanma ve korkutmadan çok karşısındakine örnek olma ve inandırma yolunu seçen, astların duygu ve fikirlerine önem vererek onlara önemli oldukları fikrini aşılamaya çalışan ve karar almaya katılmalarını teşvik eden lider şeklidir.

Otokratik Lider
Astlarına söylediklerinin aynen yapılmasını isteyen, astların liderin kararlarını etkilemesine izin vermeyen, sonuçlara ulaşmada korkutma, tehdit ve bulunduğu makamın otoritesini kullanan lider şeklidir.

Biçimsel Önder
İşletmenin yapısı içinde bir sistem yada hiyerarşideki makamlara atanan, bir makam işgal ettiğinden ve bu makamdan doğan devredilmiş otoriteyi elinde bulundurduğu için lider olarak anılsa da profesyonel yöneticidir.

Doğal Lider
Belli bir durumun yada grubun gereksinimlerini veya örgütsel amaçları en iyi şekilde karşılayabilen, yerine getirebilen ve grup üyelerini yönetmeyen onlarla birlikte çalışan lider şeklidir. Kuantum liderli bir grupta lider dahil, en alt kademedeki ast dahil herkes kendini geliştirme çabası içindedir. Ve sız görüşlerden faydalanır. Yani siyahı, beyazla açıklama yoluna giderek siyaha zıt bir görüş ortaya atar.

Lider tipleri bu 5 taneyle sınırlı kalmamakla birlikte birçok liderlik tipi bulunmaktadır. Ancak en önemlileri bu 5 tanesidir.

Konu Türkçülük ise yapılacak tanımda çok fazla çeşitlilik olması ihtimal dışı gibime geliyor. Atatürk'ün karakteri ve yaşamının incelenmesi yeterli olacaktır sanırım.Birde görsel paylaşacağım ki neyi kast ettiğim daha açık çıkacaktır ortaya. Yıl: 1928... Türkiye Cumhuriyeti henüz 5 yaşında... Dünyaya meydan okuyan lider... Yeni Türkiye Cumhuriyeti'ni saygın bir devlet olarak kabul ettirmesinin haklı gururunu yaşıyor o anda... Çünkü bu masadakiler O'nun ve Türkiye'nin gücü karşısında saygı duymaktan başka birşey yapamıyorlar...

TTKY

Konu Börü Kam tarafından (27. May 2010 Saat 02:12 ) değiştirilmiştir.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
gereken , lider , liderde , olmak , olması , özellik


Konuyu Toplam 3 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +4 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBSEO 3.0.1 Cebe Noyan
Turania.Net & Com